Visie op leren
Leren door doen
Eigen vraagstukken van deelnemers staan centraal. Zij experimenteren met nieuwe aanpakken in hun eigen werk en doen (literatuur) onderzoek naar thema’s waarin ze meer verdieping willen aanbrengen.
‘Eerstehands kennis’ verwerven
We bieden toegang tot belangwekkende theorieën en modellen en werken met beproefde ontwerpinstrumenten. Deze krijgen vooral betekenis in concrete ervaring, in de eigen werkpraktijk. Als deelnemer krijg je steeds persoonlijke feedback, zodat je eerstehands kennis ontwikkelt. Dat is kennis die je niet hebt van horen zeggen, maar hebt verworven door actieve toepassing en constructie.
Iedereen is eigenaar van diens eigen leerproces
Deelnemers komen met specifieke leerwensen naar de FCE-activiteiten. We bieden een leeromgeving waarin zij met vakgenoten daaraan kunnen werken, met input uit de vaktheorie en ondersteund door ervaringsdeskundigen. De focus bepalen mensen grotendeels zelf. De FCE biedt een raamwerk van competenties, daarbinnen leggen mensen hun eigen accenten. In de leergangen OVL, LCL en OEL leggen zij verantwoording af over hun ontwikkeling door middel van portfolio’s. Hierop geven ervaren vakgenoten feedback.
Leren van elkaar
Niet alleen de gasten en begeleiders zijn van belang voor het leerproces. Deelnemers vormen met en voor elkaar inspirerende leergroepen met veel ervaring en kennis. We investeren bewust in de kwaliteit daarvan, door aandacht voor ervaringsuitwisseling en wederzijdse ondersteuning. We wisselen individuele opdrachten, gemeenschappelijke momenten en werken in kleine groepen af.
'Waardering’ als basis voor leren
Omdat we voor de lange termijn meer geloven in het ontwikkelen van talenten dan in het eenzijdig 'wegwerken van tekorten' kiezen we voor een benadering waarin we sterke punten van deelnemers versterken en nadruk leggen op wat er al is. Zo krijgt het leren telkens een nieuwe stimulans en groeit zelfvertrouwen. Omdat het wel belangrijk is recht te doen aan datgene waar deelnemers niet sterk in zijn, kijken we ook daarnaar. Maar niet met als gedachte dat iedereen alles moet kunnen leren. Een hulpconstructie zoeken kan ook een goede oplossing zijn.





